Tele Satış Nedir ? 24MAR
Tele Satış Nedir ?

Tele satış nedir? 

Telefonla pazarlama süreçleri dahilinde yer alan ve müşterilere telefon üzerinden satış gerçekleştirme işlerinin bütününe tele satış denilmektedir. Tele satış, “telefonda satış” teriminin genelde tercih edilen kısaltılmış halidir. 

Tele satış yöntemi hem verimli olması hem de daha düşük işletme maliyetlerine sahip olması sebebiyle firmalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. 

Tele satış neden önemlidir? 

Potansiyel müşteriler için kendilerini daha değerli hissetmelerine olanak sağlar. Bu durum da karar verme süreçlerini olumlu olarak etkiler. 

Müşteri listelerinin hızlı bir şekilde taranması ve güncellenmesi için başarılı bir yöntemdir. Bu süreçte müşterilerin iletişim bilgilerindeki değişiklikleri daha kolay tespit edebilir ya da diğer gerekli verilerin doğrulanmasını sağlayabilirsiniz. 

Rakip firmalardan bir adım önde olabilmek için bu satış yöntemini kullanabilirsiniz. Hem kendi ürünleriniz hususunda bilgi vermek adına hem de halihazırda rakip firma hizmetlerinden yararlanan müşteri adaylarınızdan onlarla ilgili görüşler almanıza olanak sağlar. Bu sayede kendi ürünleriniz için daha etkili pazarlama taktikleri geliştirmeniz mümkün hale gelecektir. 

Çok fazla seçeneği bulunan bir hizmet için direkt olarak müşteriyle görüşerek, kendi ihtiyaçlarına göre en uygun hizmeti seçmesini sağlamak satışları sonlandırmada büyük rol oynayacaktır. Bazı müşteriler reklamlarda veya resmi sitelerde gördükleri hizmet fiyatlarının kendi beklentilerinden yüksek olması ya da ilgili hizmetlerin kendi ihtiyaçlarından daha fazlasına hitap etmesi gibi düşüncelerde bulunabilir. Bunun önüne geçmek amacıyla da kendilerine uygun hizmet paketlerinin varlığından bahsedilmesi, onların tercihlerinin de değişmesine olanak sağlayacaktır. 

Müşterilerle iletişime geçmek ve onlarda ürün ve hizmetler adına farkındalık yaratmak için en kolay yollardan birisidir. Bu kolaylığın sebebi ise görüşmelerin hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi ve bu yöntemin giderlerinin çok daha düşük seviyelerde olmasıdır. 

Tele satış için eğitimin önemi 

Herkes satış yapabilir ancak başarılı satışlar yapabilmek için her koşulda eğitim gerekmektedir. Bu durum telefondan satış için de geçerlidir. Tele satış zorlu bir süreç olabileceği gibi, normal satışlardan daha kolay yürütülmesi de ihtimal dahilindedir. 

Özellikle müşteri hassasiyetinin ve memnuniyetinin yüksek olarak tutulması gereken satış sektöründe, herkesin nasıl davranacağını bilmesi gerekir. Bunu sağlamak için tele satış konusunda verilen eğitimlerin de uygun bir şekilde alınmış olması elzemdir. 

Tele satış süreçlerinde bir çok farklı yöntem uygulanabilmektedir. Mesela, iletişim kurma şekli aramayı kimin yaptığına göre değişiklik gösterebilir. Bu durumda iki farklı arama şekline göre kısa bir değerlendirme yaparsak; 

  • Eğer satıcı aramayı yapmış ise müşteriyi uygun bir saatte aramak alınabilecek en doğru aksiyondur. Ardından yapacağınız görüşmede kişiyi selamlamak ve onu hangi firmadan aradığınızı belirtmeniz gerekir. Bu süreçte kişinin aradığınız kişi olup olmadığını da teyit etmeniz, ardından da neden aradığınızı söylemeniz gerekir. Bundan sonra ise en önemli nokta olan kısım geliyor, müşterinin müsait olup olmadığını sorgulamak. Sonrasında da gerekli soru cevap kısmı ile müşterinin gerekliliklerini algılamak buna göre de çözümleri sunmak geliyor. Bu aşamaya kadar standart ve herkesin yapabileceği bir iş gibi görünmesi çok normal. Ancak eğitimin önemli olduğu yerler ise soru cevap bölümleri ve satışın asıl gerçekleştiği son kısımlardır. 
  • Arama müşteri tarafından geliyor ise, daha farklı bir yol izlenebilir. Bu aşamada ilk başta telefona cevap veren satışçının arayanın gerekli bilgileri istemesi ve buna göre konuşmayı yönlendirmesi gerekmektedir. Çok fazla seçeneğin olduğu hizmet durumlarında ise müşterinin hangisi ile ilgilendiği sorulmalı ve süreç buna göre devam ettirilmelidir. Ayrıca müşteriye gereksiz yere fazla ürün bilgisi ya da şirket hakkında bilgiler verilmemelidir. Bu durum, müşterinin ilgisinin azalmasına sebebiyet verebilir. 

Tele satışta hazırlık ve araştırmanın önemi 

Tele satışın zorluklarından en önemlisi karşı tarafı sadece konuşmanız ile ikna edecek olmanızdır. Normalde bir ürünün fiziksel olarak satışını yaparken, müşteriye hem ürünü fiziksel olarak gösterebilirsiniz hem de sizi bu şekilde karşılarında görebilirler. Haliyle hem ürünün hem de sizin fiziksel varlığınız, satışı gerçekleştirmenize büyük yarar sağlar. Ancak telefonda böyle bir imkân olmadığı için bazı noktalarda kendinizi geliştirmeniz gerekir. Bunlardan birisi de ürüne hâkim olmak amacıyla gerekli hazırlıkları ve araştırmaları yapmış olmanızdır. 

Satışını yapacağınız ürün ya da hizmet için belirli bir kitle hedefiniz olabilir. Bu aşamada ilk olarak araştırılması gereken bu kitlenin ihtiyaçlarına sizin satışını yapacağınız ürünün ne kadar yanıt verdiğidir. Daha sonra da bu araştırmanız neticesinde elde ettiğiniz verileri görüşmelerde nasıl kullanabileceğinizi kararlaştırabilirsiniz. Eğer bir hedef kitle yok ise, yapacağınız her görüşmenin farklı bir yöne gitme ihtimalini düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu süreçte de yine hazırlığınızı yaparken sizin müşteri yerinde olmanız durumunda nasıl bir karşılık vereceğinizi hesap etmelisiniz. Bu sayede standart bir soru cevap sürecinden başarılı bir satışa doğru ilerlemeniz mümkündür. 

Tele satışta dikkat edilmesi gerekenler 

Tele satış için potansiyel müşteri adayları ile iletişime geçildiğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanılacak olan es tonudur. Bu konuda görüşecek kişi ya da kişilerin ses tonlarının yeterli seviyede ve canlı olması beklenir. Çünkü karşı tarafa anlatacaklarınızın onlar tarafından dikkate alınması ancak bu şekilde mümkün olacaktır. 

İkinci olarak dikkat edilmesi gereken nokta ise anlaşılır bir şekilde konuşmaktır. Bunun için herkesin anlayabileceği şekilde açıklamalar yapmalı, karşınızdaki müşterinin her yaş aralığından ya da eğitim grubundan olabileceğini öngörmelisiniz. Anlaşılır olmanın en önemli kurallarından birisi olan yavaş konuşmayı da unutmamalısınız. Eğer çok hızlı konuşursanız karşınızda sizi dinleyen kişilerin dikkatinin dağılmasına ve onları çekmeye çalıştığınız hedeften uzaklaşmalarına sebep olabilirsiniz. 

Bir diğer önemli nokta ise planlama yapılmasıdır. Tele satışta karşıdaki kişi ikna edebilmeniz için görüşeceğiniz kişilere anlatacaklarınızı iyi bilmelisiniz. Hangi durumlarda nasıl bir yol izleyebileceğinize karar vermiş olmanız ve bunu anında uygulayabilir olmanız gerekmektedir. Plan yapmadığınız durumlarda, görüşme esnasında bocalamanız ve yanlış yönelimlere sebebiyet vermeniz mümkündür. Haliyle bu durum satışlarınızı da etkileyecektir. Planlama yapmak ilgili ürüne hâkim olmanız için gerekli çalışma sürecini de kapsamaktadır. Bunu da unutmayınız. 

Tele satış konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da sabit bir metne bağlı kalarak aynı şeyleri her görüşmenizde aynı şekillerde kullanmamanızdır. Farklı müşteriler için, onlara uygun tarzları benimsemeniz gerekebilir. Önünüzde yer alan yazılarda aktarılanı, aynı şekilde telefondan okumak karşı tarafta bir robot ile konuşuyormuş hissi doğurabilir. Bu durumda da satış yapma ihtimaliniz düşecektir. 

Tele satış hizmetleri konusunda yasal süreçler 

Tele satış süreçlerinde unutulmaması gereken en önemli detay ise yeni çıkan kanunların uygulama alanlarında tele satışın da yer almasıdır. Satış için aranması gereken müşterilerin iletişim bilgilerini daha önce vermiş olmasının yanında bu tarz faaliyetler için izinlerinin de alınması olması gerekiyor. Daha önce de tercih edilen ve kullanılması sorun yaratmayan yöntemlerden birisi olan, müşteriye önce mesajı gönderelim istemezse iptal eder, yaklaşımı yerini önceden izin alınması yaklaşımına bırakıyor. Bu hususta da gerekli aksiyonların alınması önem arz ediyor. Tele satış konusunda alınacak hizmetlerde bu detayların gerçekten irdelenmesi ve konuya hâkim kişilerle çalışmak daha kaliteli sonuçlar alınması için gereklidir. 

Tele Satış Telefonla pazarlama süreçleri dahilinde yer alan ve müşterilere telefon üzerinden satış gerçekleştirme işlerinin bütününe tele satış denilmektedir. Tele satış, “telefonda satış” teriminin genelde tercih edilen kısaltılmış halidir.

Pozitif Kurumsal Çağrı Merkezi
Başarınıza pozitif etki sağlamak için buradayız.