Çağrı Merkezi Nedir ?

İnternette kısa bir arama yaptığınız zaman “Çağrı Merkezi Nedir” konusu ile ilgili belki de yüzlerce tanıma erişmemiz mümkün. Pozitif Kurumsal olarak bu tanımlara en güncel tanımı ve sistemin faydaları ile katkıda bulunacağız.

Kısaca çağrı merkezleri, kurum ve kuruluşların iletişimde oldukları kişi ve/veya kurumlarla haberleşmelerini çeşitli erişim yöntemleri (telefon, faks, e-mail, SMS, anlık ileti vb) ile sağladıkları yazılım (çağrı merkezi merkezi hizmet yazılımları, uç noktası yazılımları, raporlama yazılımları vb), donanım (santral, pc, server, gateway, mediagateway, telefonlar, operatör başlıkları vb.) ve nitelikli iş gücünden oluşan merkezlerdir.

Çağrı merkezleri işletmeler ile müşterileri arasında bir iletişim köprüsü kurar. Firmalar ile müşterileri arasında çağrı merkezi desteği ile güçlenen ilişkiler sayesinde, müşteriler daha mutlu, daha sadık, ürün almaya daha yatkın ve firma ile iş birliği yapmaya istekli hale gelir. Kısaca işletmeler için daha fazla gelir sağlamanın en açık yöntemidir.
Çağrı merkezleri sistemleri başlangıçta sadece müşterilerin şikayetlerini iletebilecekleri ve genel sorunların çözüldüğü hizmet noktalarıydı. Bu merkezler satış sonrası hizmeti olarak değerlendiriliyor hatta gereksiz masraflı ve aşırı maliyetli noktalar olarak nitelendiriliyorlardı. Çağrı merkezlerinin itici gücü müşterilere bu noktalar üzerinden satış/pazarlama uygulamalarının da geliştirilmesi ile ortaya çıktı. Farklı iş uygulamaları ile firmaların ciroları ve marka değerleri çağrı merkezleri üzerinden arttırılabiliyordu.

Makale
30 Kasım -0001 - Pazartesi