İşiniz  Pozitif Kurumsal’da Güven’de! Müşteriniz, müşterimizdir!

Çağrı merkezi dış kaynak(outsource) kullanımı öncelikle profesyonel bir çalışma, yüksek verim ve kaliteli hizmet almak için kullanılmaktadır. 

Pozitif Kurumsal Çağrı Merkezi olarak inbound ve outbound hizmetlerin yanında konuşma kalitesi, churn yönetimi, lojistik, raporlama, analiz, satış sonrası destek vb. gibi hizmetleri de çözüm ortaklarımıza sunmaktayız.

Proje veya projelerinizi Pozitif Kurumsal Çağrı Merkezi’ne Outsource ederek işinizi  alanında uzman ekiplerimize emanet edebilir, hizmet kalitenizin seviyesini kayda değer bir ivmeyle yükseltebilirsiniz. 

Bilgi, tecrübe ve teknolojik altyapı açısından oldukça güçlü konumda olan  Pozitif Kurumsal Çağrı Merkezi’ne Outsource edeceğiniz projenizden aldığınız verim ve verimliliğin yanı sıra getirdiği karlılık  Inhouse olarak yürütülen proje veya projelerinizden çok daha yüksek olacaktır. 

Pozitif Kurumsal Çağrı Merkezi projeniz için gerekli kaynakları verimli kullanır, yapılan doğru planlamalar ile turnover maliyetinizi en aza indirger ve uzun vadede dahi operasyon verimini yüksek tutup müşteri kaybını önler.

Sektörde tecrübe edinmiş yönetim ekibi ile projenize sürekli olarak operasyonel destek sağlar.

Sürekli güncellenen teknolojik altyapısı ile en güncel yazılımları kullanarak teknik arıza risklerini en aza indirip verimi yüksek ve kaliteli konuşmalar gerçekleştirir.

Pozitif Kurumsal Çağrı Merkezi olarak bünyemize Outsource edilmiş projeleri büyük bir titizlikle sahiplenip, çözüm ortaklarımızın verimini büyük ölçüde arttırmak için çalışmaya devam ediyoruz.

 

Makale
16 Ağustos 2019 - Cuma