Outbound Çağrı Merkezi nedir? 21KAS
Outbound Çağrı Merkezi nedir?

Outbound Çağrı Merkezi nedir?

Çağrı merkezi temsilcilerinden oluşan ekibin olası veya mevcut müşterileri direkt arayarak gerçekleştirdikleri, müşteri arama biçimidir.

Giden çağrı merkezlerinde, satış temsilcileri öncelikle potansiyel müşterilere ulaşmak ve onları çekmek için aramalar yapar. Şirketler ayrıca pazar araştırması yapmak için giden çağrı merkezlerini kullanır. Temsilciler, ihtiyaçları ve ilgi alanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hedef müşterileriyle eşleşen müşterileri arayabilir. Yine tahsilat, ödeme uyarısı içinde outbound çağrı merkezi temsilcileri görev yapar.

Outbound çağrı merkezi çeşitleri

Telefonla pazarlama: Telefon yoluyla mal veya hizmet pazarlaması işini ifade eder. Bir ürünü veya hizmeti potansiyel müşterilere telefonda satma, tanıtma faaliyetidir.

Tele-pazarlama, satışları artırmak, yeni ürünleri tanıtmak ve müşterileri mevcut hizmetlerle güncellemek için konuşma becerileri konusunda eğitilmiş kişilerin kullanımını içerir.

Bazı durumlarda, kayıtlı satış konuşmaları telefon üzerinden otomatik tele-pazarlama olarak bilinen otomatik çeviriciler tarafından yapılır. Böylece, outbound tele-pazarlama hizmetleri, en iyi personel, süreç ve geliştirme teknolojilerini kullanarak işletmenin avantajlarını artırabilir.

Olası satış yaratma: (Lead Generation) müşterilerin bilgilerini toplamak ve iş ürünlerine veya hizmetlerine ilgi uyandırmaktır. Olası Satış Yaratma, Çevrimiçi Olası Satış Oluşturma, Telefonla Pazarlama, Doğrudan posta vb. olmak üzere çeşitli yollarla gerçekleştirilir. Potansiyel müşteri oluşturma; satış ve pazarlama amacıyla, müşteri listesini oluşturmak ve işletmenin hedeflerine göre diğer çeşitli amaçlarla gerçekleştirilir.

Anketler: Telefonla yapılan anket süreci, hizmet veya ürünlerle ilgili müşteri memnuniyetinin yüzdesini belirlemek için yapılır. Bu anketler; müşterinin geri bildirimlerini alarak işi geliştirmeye yarar. Ayrıca talepleri belirleyerek müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak ve nihayetinde işlerini koruyacak şekilde tekliflerini iyileştirmek için şirketlere fayda sağlar. Ayrıca müşteri ihtiyaçlarını analiz etmek ve reklam / pazarlama amacıyla anket süreci yürütürler.

Borç Tahsilatı: Bireylerin veya işletmelerin alacaklı oldukları borçlara ilişkin ödemeleri takip etmek ve sağlamak için yapılan outbound süreçlerinden bir tanesidir. Bu tahsilat genellikle banka, sigorta ve ticari işletme piyasalarında bulunur. Böylelikle outbound çağrı merkezi kullanıldığında, borç tahsilatında firmaların para ve zamanından tasarruf sağlar. Temsilciler, borçluları haksız uygulamalarla değil, doğru bir şekilde ödemeye ikna etmelidir. 

Outbound çağrı merkezinde nelere dikkat edilmeli?

Bir outbound kampanyası için dış kaynak (Outbound çağrı merkezi) kullanırken, yalnızca sektör deneyimine değil, aynı zamanda gelecekteki ortağın satış uzmanlığına da dikkat edilmeli.

Giden çağrı merkezi temsilcileri, gelen temsilcilerden farklı becerilere sahip olmalıdır! Örneğin satış personeli, güçlü iletişimciler olmalı, reddedilmekten korkmamalı ve satışları hedefe yönelik bir şekilde zorlamalıdır.

Takımdan daha da önemli olan, giden çağrı merkezi ekibinin motivasyonundan, kontrolünden, denetiminden ve günlük “iş başında eğitiminden” sorumlu olan ekip liderliğidir.

İyi bir ekip lideri, temsilci başına saatlik çağrı sayısını ikiye katlayabilir! Dönüşümler doğruysa, potansiyel müşteriler de ikiye katlanacaktır 

Optimum dönüşüm oranı için iyi bir konuşma rehberine ve doğru adreslere ihtiyacınız vardır. Adreslerin güncel ve kaliteli olması gerekir. Ayrıca otomatik arama sistemi ile çağrı merkezi temsilcisi daha çok müşteriye ulaşacaktır.

Inbound ve outbound çağrı merkezleri arasındaki fark nedir?

Gelen çağrı merkezi, müşterilerden inbound çağrıları alır. Destek ekipleri genellikle inbound merkezleri izler, çünkü aramalar genellikle mevcut müşterilerin sorunları veya soruları olarak gelir.

Öte yandan, outbound bir çağrı merkezi temsilcisi, alışveriş yapmaya aday potansiyeli olan müşterileri arar. Satış ekipleri genellikle potansiyel müşterileri, ürünler hakkında soğuk arama için outbound merkezlerle çalışır. Şirketler ayrıca alışveriş yapanlarla anket yapmak ve pazar araştırması yapmak için giden aramalar yapabilir.

Çağrı merkezi temsilcilerinden oluşan ekibin olası veya mevcut müşterileri direkt arayarak gerçekleştirdikleri, müşteri arama biçimidir.

Pozitif Kurumsal Çağrı Merkezi
Başarınıza pozitif etki sağlamak için buradayız.