Çağrı Merkezi Çalışanları Stresle Nasıl Başa Çıkabilir? 31OCA
Çağrı Merkezi Çalışanları Stresle Nasıl Başa Çıkabilir?

Çağrı Merkezi Çalışanları Stresle Nasıl Başa Çıkabilir?

Çağrı merkezleri müşteri memnuniyeti departmanlarından satış departmanlarına, destek departmanlarından backoffice departmanlarına kadar bir çok alanda hizmet veren ve şirketlerin sözlü temsilcisi olan depatmanlar. Bu sebeple ki gün içerisinde gergin müşterilerle karşılaşma , anlaşmazlıklar gibi pek çok olumsuz durumla karşılaşmanız olası fakat bu olasılıkları en aza indirmek ve daha verimli çalışabilmek için öncelikle stres yönetimini iyi yapmak gerekiyor. İşte size Secretcv’den stres ve müşteri yönetimi konusunda işinizi kolaylaştıracak birkaç öneri…

Sakin Olun : Gergin bir müşteri tarafından aradığınızda mümkün olduğunca sakin olun. Sert tepkiler vermeyin.Müşterilerinizle asla kaba konuşmamaya özen gösterin. Bir şirketi temsil ettiğinizi unutmayın böyle durumlarda su içmek boğaz yollarını rahatlatmasından dolayı nefes almayı kolaylaştırır ve gerginliğinizi alabilir.

İyi Bir Dinleyici Olun : Müşterilerin bir sorunla karşılaşmış olarak sizi arama olasılığının yüksek olduğu bir departmanda çalışıyorsanız öncelikle iyi bir dinleyici olmalısınız. Size ulaşan kişinin bir problemi olduğunu ve yardıma ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Duruma Sonuç Odaklı Yaklaşın : Size ulaşan müşterinin probleminin çözülmesi gergin görüşmeyi azaltacağından iki taraf için de rahatlama sebebi oluşturur. Bu nedenle müşteri ile tartışmak yerine sorunu çözmeye odaklamanız hem müşterinizin hem de sizin rahatlamanıza sebep olacaktır.

Mola Verin : Gergin bir görüşme yaptıysanız yetkilinizden kısa bir mola süresi isteyin ve durumunuzun düzelmesini bekleyin . Bu şekilde davranmak gerginlikle yapacağınız diğer görüşmelerin olumsuz geçmesini önleyecektir.

Pozitif Olun : Telefon görüşmeleriniz başlatırken her zaman ses tonunuzu canlı ve gülümseyişinizi hissettirecek seviyede olmasına özen gösterin. Moral verici ve canlı bir ses tonu gergin müşterinizi bir nebze olsun sakinleştirebilir.

Anlayacağınız üzere çağrı merkezinde çalışmanın her ne kadar zorlukları olsa da insan iletişimini gerektiren mesleklerden biri olması sebebiyle kişisel gelişim, bireyin kendini yönetebilmesi ve stresle başa çıkma biçimi çalışma yaşamını kolaylaştırıyor ya da zorlaştırıyor. Siz de bir çağrı merkezi çalışanıysanız yukarıdaki önerileri dikkate alarak stresle başa çıkma durumunuzu kolaylaştırabilirsiniz.

 

 

Çağrı merkezinde çalışıyor ve gün boyu zorlu müşterilerle mi mücadele etmek durumunda kalıyorsunuz?

Pozitif Kurumsal Çağrı Merkezi
Başarınıza pozitif etki sağlamak için buradayız.